1669
سفارت جمهوری اسلامی ایران - - روابط اقتصادی ایران و چک
گالری
access deny
پیوند ها

مروری بر روابط اقتصادی ایران و چک ظرف دو سال اخیر:

هیأت بیست نفره اتاق بازرگانی جمهوری چک در تاریخ 22 لغایت 26 شهریور 1393 به تهران سفر نموده و در جریان آن چهار توافق در تهران و تبریز و اصفهان بین دو طرف به امضا رسید. پس از آن نیز هیاتی از اتحادیه فناوری مهندسی چک به ریاست آقای نوواک در تاریخ 26 لغایت 30 مهر 1393به تهران سفر نمود که در جریان این سفر نیز دو توافق صورت گرفت.

در معیت آقای فیلیپ معاون پارلمان این کشور نیز هیاتی اقتصادی شامل نمایندگان و مدیران 21 شرکت چکی در تاریخ 23 لغایت 26 فروردین 94 به کشورمان سفر نمودند و به همین منظور نیز هیات فوق دیدارهای جداگانه ای با وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی داشته و جلساتی نیز در ایدرو و اتاق بازرگانی تهران با طرفهای ایرانی برگزار نمودند. سفر هیات بزرگ 80 نفره اقتصادی همراه آقای لوبومیر زائورالک وزیر خارجه چک به تهران در تاریخ 15شهریور 94 نیز در حوزه همکاریهای اقتصادی و بازرگانی قابل ملاحظه بود و منجر به توافقاتی فیمابین فعالان اقتصادی دو کشور شد.

نقطه عطف تحرکات اقتصادی سالجاری فیمابین دو کشور سفر آقای دکتر طیب نیا وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی کشورمان به جمهوری چک در تاریخ 9 اردیبهشت 94 به اتفاق معاون و رئیس خزانه داری کل کشور و همچنین معاون و رئیس سرمایه گذاری خارجی و هیاتی بیست نفره از فعالان اقتصادی بوده است. در جریان این سفر علاوه بر دیدار با مقامات چکی از جمله وزیر خارجه، وزیر دارایی، وزیر صنعت و تجارت، موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف نیز بین دو کشور به امضا رسید و پیش نویس سند حمایت و تشویق سرمایه گذاری خارجی متقابل نیز تبادل شده است که در حال بررسی کارشناسی است. سفر آقای ملادک وزیر صنعت و تجارت چک به تهران و تبریز نیز در تاریخ 26 لغایت 29 دیماه 94 به همراه نمایندگان حدود 65 شرکت صنعتی و اقتصادی انجام گرفت که در جریان آن علاوه بر امضای سند همکاریهای صنعتی دو کشور توافق های خوبی بین شرکتهای دو کشور در حوزه صنایع سنگین و ماشین سازی صورت پذیرفت.

در این بخش سفر آقای تلاپا معاون محترم منطقه ای وزارت خارجه چک به همراه هیاتی از اعضای اتاق بازرگانی و کنفدراسیون صنایع چک بویژه با محوریت شرکتهای فعال در حوزه معدنی به تهران و بیرجند در تاریخ 26 لغایت 31 فروردین 95 نیز قابل ذکر است. در جریان این سفر موافقتنامه هایی بین شرکتهای ایرانی و چکی در حوزه صنایع معدنی و همکاریهای معدنی به امضاء رسید.

یکی دیگر از اقدامات مهم و مؤثر در حوزه اقتصادی، تشکیل اتاق مشترک بازرگانی چک، ایران و اسلواکی در طرف چکی به ریاست آقای کاوان وزیر محترم خارجه اسبق است که در شهریور ماه 94 به ثبت رسمی رسیده و رایزنی ها برای اقدام مشابه در ایران نیز صورت گرفته است.

سفر آقای ولادیمیر بارتل معاون اول وزارت صنعت و تجارت چک به تهران در رأس هیأتی از چند شرکت فعال در زمینه صنایع هوایی در شهریورماه 95 و مذاکرات وی با مدیران وزارت صنعت و تجارت و سازمان هواپیمایی کشوری، از دیگر تحولات روابط دوجانبه به شمار می رود.

همچنین سفر آقای ادوارد موریچکی معاون وزیر صنعت و تجارت چک در رأس یک هیأت اقتصادی متشکل از 25 شرکت فعال برای حضور در نمایشگاه بین المللی صنعت تهران و مذاکرات این هیأت با رؤسای ایمیدرو و ایدرو از جمله موارد قابل ذکر می باشد.

مهمترین رویداد در روابط اقتصادی دوجانبه در سال جاری، برگزاری موفقیت آمیز اولین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور (طی روزهای 18 و 19 آذرماه 95) در پراگ بود. این اجلاس با مذاکرات فشرده کارشناسی در کمیته های صنعت و معدن، انرژی، مالی و بانکی و بهداشت و کشاورزی بین دو کشور آغاز گردید و در نهایت یادداشت تفاهم اجلاس مربوطه به امضای آقایان طیب نیا وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی کشورمان (رئیس ایرانی کمیسیون مشترک) و یان ملادک وزیر صنعت و تجارت چک (رئیس چکی کمیسیون مشترک) رسید. همزمان با این اجلاس در روز 18 آذرماه 95 همایشی تحت عنوان «سرمایه گذاری در ایران؛ مزایا و فرصت ها» با حضور مدیران و فعالان بخش های دولتی و خصوصی دو کشور در محل وزارت صنعت و تجارت چک برگزار گردید.  

نظرات