1669
سفارت جمهوری اسلامی ایران - - جشنواره «روزهای ایران»
گالری
access deny
پیوند ها

تهیه کننده : عباس نادری

تنظیم کننده : شاهین مهر

برگزاری جشنواره «روزهای ایران»

 در شهر پلزن جمهوری چک

 

آذرماه 95

باسمه تعالی

 

برگزاری جشنواره «روزهای ایران» در شهر پلزن جمهوری چک

«جشنواره روزهای ایران» از 16 تا 18 آذرماه 95 در شهر پلزن با همکاری دانشگاه بوهمیای غربی و سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در مراسم افتتاحیه جشنواره یادشده که درتاریخ 16 آذرماه 95 با حضور جمع زیادی از مقامات فرهنگی و دانشگاهی و دانشجویان برگزار گردید، جناب

 

آقای علی اکبر جوکار کاردار جمهوری اسلامی ایران در جمهوری چک، با تبیین اقدامات صورت گرفته برای گسترش روابط دو کشور در سالهای اخیر، سفر جناب آقای دکتر ظریف وزیر خارجه کشورمان به چک در آبان ماه جاری و ارتقاء سطح روابط دیپلماتیک را نقطه عطف روابط دو کشور توصیف و اظهار داشت: یکی از مؤلفه های مهم روابط ایران و چک، همکاری های فرهنگی و دانشگاهی است که دانشجویان و اساتید دانشگاه بوهیمای غربی با برگزاری جشنواره روزهای ایران، قدمی مهم در این راستا برداشته اند.

خانم ترزا شلهوفروا معاون رییس دانشگاه چک نیز در سخنانی با ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره روزهای ایران، گفت: خوشبختانه برخی دانشجویان دانشگاه پلزن در چند نوبت به ایران سفر نموده  و به خوبی با ایران آشنا هستند که نمود آن را در این جشنواره می توان دید.

خانم اوا هرینکوا معاون شهردار پلزن نیز طی سخنانی برگزاری جشنواره روزهای ایران را مقدمه ای برای تعمیق شناخت مردم پلزن از ایران دانست.

در ادامه مراسم، آقای پاول واژکا رییس دانشکده فلسفه دانشگاه پلزن، با اشاره به تاثیر برگزاری جشنواره هایی از این دست بر شناخت فرهنگ های مختلف از یکدیگر، اظهار داشت: روابط دانشگاه پلزن با ایران گسترش خواهد یافت.

در افتتاحیه جشنواره روزهای ایران، همچنین فیلمی کوتاه از جاذبه های فرهنگی و گردشگری ایران به همراه مستند دانشجویان پلزن که به ایران سفر کرده اند، به نمایش درآمد که با استقبال مواجه شد. در پایان مراسم با غذای گرم ایرانی از حاضران پذیرایی به عمل آمد.

در بخش دوم مراسم روز نخست، مخاطبان از نمایشگاه «عکس های دانشجویان دانشگاه بوهیمای غربی از ایران» بازدید کردند. این عکس ها از مناطق مختلف ایران گرفته شده و بازتاب دهنده فرهنگ، جاذبه های گردشگری و مردم شناسی ایران است.

در ادامه، آقای پتر پلیکان اسلام شناس چکی در خصوص فرهنگ، جامعه و آداب و رسوم ایران سخنرانی کرد.

روز دوم جشنواره (17 آذرماه)، با سخنرانی عکاس و جهانگرد چکی آقای ولادیمیر واخل، آغاز شد. وی که فارغ التحصیل رشته مطالعات خاورمیانه و مترجم زبان فارسی است، در خصوص جاذبه های ایران سخن گفت.

در ادامه، مترجم و ایران شناس چکی، خانم زوزانه کرژیهووا از مؤسسه خاورمیانه و آفریقای دانشگاه چارلز پراگ در خصوص شعر قدیم و معاصر فارسی سخنرانی نمود.

پایان بخش روز دوم جشنواره، نمایش فیلم ایرانی «حکایت عاشقی» ساخته آقای احمد رمضان زاده بود.

در روز سوم جشنواره (18 آذرماه)، ابتدا خانم ورونیکا سبتکووا کارشناس سیستم حقوقی شیعه، در خصوص مسایل پزشکی در ایران با توجه به سیستم حقوقی دینی سخنرانی نمود و در ادامه نمایندگان دانشکده های مکانیک و فلسفه، ابعاد همکاری دانشگاه های ایرانی با دانشگاه بوهمیای غربی را تشریح نمودند.

خانم ویرا لانگرووا کارشناس فیلم ایران از دانشگاه هنر پراگ نیز در ادامه، در خصوص صنعت سینمای ایران سخنرانی نمود. در پایان، فیلم ایرانی «کفش هایم کو» ساخته آقای کیومرث پوراحمد به نمایش درآمد.

  

]

یادآور می شود شهر پلزن سال 2015 به عنوان شهر فرهنگی اروپا انتخاب شده بود. پلزن یکی از شهرهای مهم جمهوری چک و مرکز استان بوهیمای غربی است که مقر برخی صنایع مهم چک و اروپا از جمله شرکت مشهور «حمل و نقل اشکودا» است.

 

این نخستین جشنواره ایرانی است که طی چندین سال گذشته در شهر پلزن برگزار میشود. حضور شرکت کنندگان در مراسم افتتاحیه چشمگیر بود.

 

نظرات