معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > برنامه ریزی برای دسترسی ایران به تسهیلات صندوق اقلیم سبز


  چاپ        ارسال به دوست

فائو مشتاقانه به دنبال گسترش همکاری با شرکای ملی و بین‌المللی به منظور کاهش تهدیدهای ناشی از تغییرات اقلیمی است.

برنامه ریزی برای دسترسی ایران به تسهیلات صندوق اقلیم سبز

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد: برای تقویت توان ایران به منظور دسترسی به تسهیلات صندوق اقلیم سبز در زمینه سازگاری با تغییرات اقلیمی برنامه ریزی شده است.

 سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، در «کارگاه آغازین برنامه آماده‌سازی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با صندوق اقلیم سبز» برنامه‌ای که هدف آن تقویت ظرفیت کشور برای دسترسی به منابع مالی مرتبط با تغییرات اقلیمی به‌منظور اجرای تعهدات آن در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و تقویت تاب‌آوری کشور است.

در «کارگاه آغازین» که در قالب چهار نشست در روزهای ۱۳ و ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، کارشناسان و پژوهشگرانی از فائو، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارتخانه های  امور خارجه، جهاد کشاورزی، نیرو، نفت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، سازمان هواشناسی، و دیگر شرکای کلیدی پروژه از بخش‌های خصوصی و دولتی شرکت کردند.

شرکت‌کنندگان در این کارگاه مسئله ایجاد بستری هماهنگ‌کننده را برای تعامل با دست‌اندرکاران مرتبط مورد بحث و بررسی قرار دادند. همچنین کارشناسان حاضر در این کارگاه معیارهای ضروری برای  سرمایه‌گذاری راهبردی برای اولویت‌بخشی به سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه تغییرات اقلیمی را تعریف و تحدید کردند. شرکت‌کنندگان همچنین راهبرد لازم برای اطمینان از اینکه اقدامات مرتبط با کاهش انتشار و سازگاری با تغییرات اقلیمی تمام ذی‌نفعان کلیدی - خصوصا زنان، جوانان و کودکان – را بهره‌مند کنند، مورد بحث و بررسی قرار دادند.

 «گِرولد بودِکِر» نماینده سازمان خواربار و کشاروزی ملل متحد در ایران در سخنان خود در جریان این کارگاه از سازمان حفاظت محیط زیست، صندوق اقلیم سبز و وزارت امور خارجه به خاطر حمایت‌ از این برنامه آماده‌سازی تشکر کرد و از همه نهادها و دست‌اندرکاران برای تدوین دیدگاه‌هایی جمعی در خصوص اولویت‌های راهبردی برای دسترسی ایران به منابع مالی و اقدامات مرتبط با تغییرات اقلیمی به منظور تقویت اقدامات هماهنگ (کشوری) تقدیر کرد. نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد با تأکید بر اهمیت «کشاورزی هوشمند به اقلیم» که دربرگیرنده مدیریت پایدار جنگل‌ها و دیگر منابع طبیعی است، اظهار داشت که فائو مشتاقانه به دنبال گسترش همکاری با شرکای ملی و بین‌المللی به منظور کاهش تهدیدهای ناشی از تغییرات اقلیمی است.

این برنامه آماده‌سازی که از سوی صندوق اقلیم سبز تأمین مالی شده و فائو هماهنگی اجرای آن را برعهده دارد از ایجاد یک مرجع صلاحیت‌دار ملی درون سازمان حفاظت محیط زیست حمایت می‌کند. دفتری که از یک سو هدف آن بهبود شیوههای تصمیم‌گیری و طرح‌ریزی سرمایه‌گذاری‌های ایران در زمینه تغییرات اقلیمی است و از سوی دیگر به عنوان یک نهاد هماهنگ‌کننده برای تدوین، ارزیابی و تأمین مالی برنامه‌ها و پروژه‌هایی عمل کند که هدف‌شان کاهش انتشار و سازگاری با تأثیرات تغییرات اقلیمی است.


١٧:١٣ - 1398/05/18    /    شماره : ٥٨٣٣٦٦    /    تعداد نمایش : ٦٢خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر