معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > وقتی آمریکا منزوی شد


  چاپ        ارسال به دوست

وقتی آمریکا منزوی شد

هر چند کنفرانس امنیتی مونیخ روز یکشنبه به کار خود پایان داد اما مباحث مطرح شده و حواشی آن نشان از وجود اختلافی عمیق بین دو طیف از شرکت کنندگان به ویژه در خصوص کشورهایی مانند ایران و روسیه دارد. موضوعی که اختلافات عمیق دو سوی آتلانتیک را پیرامون مهمترین چالش های امنیتی جهان به نمایش گذاشت. 
در مراسم آغازین این کنفرانس «ولفگانگ ایشینگر» دیپلمات کهنه کار آلمانی و رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ یک کلمه طولانی در زبان آلمانی را معرفی کرد و گفت که کلمه Weltpolitikfähigkeitsverlustvermeidungsstrategie که 48 حرف دارد به این معناست که «ما نیازمند یک راهبرد هستیم تا توانایی تاثیرگذاری بر امور جهانی را از دست ندهیم». 
ایشینگر در حالی که لباسی با طرح پرچم اتحادیه اروپا بر تن داشت و یک ستاره از آن به نشانه برگزیت حذف شده بود، افزود: تنها کافی نیست که بنشینیم و منتظر باشیم تا ادامه مناقشه ها بر آینده جوانان و نسل های آینده در سرتاسر جهان تاثیر بگذارد و همچنین کافی نیست که بنشینیم و دعا کنیم که به بدترین ها دچار نشویم. 
موضوع بعدی که به تنور مباحث داغ این کنفرانس، حتی پیش از آغاز آن دمید، اظهارات مبالغه آمیز «مایک پنس» معاون اول رئیس جمهوری آمریکا در مورد تهدید ایران برای منطقه و جهان بود. 
همین امر یکی از تعیین کننده ترین مسائل در جناح بندی شرکت کنندگان در این کنفرانس لقب گرفت و در کنار مسائلی مانند اختلاف بر سر نحوه مقابله با روسیه و چین، دو قطب موافقان و مخالفان آمریکا را شکل داد.
کنفرانس که در مرکز ایالت بایرن آلمان برگزار شد، شرایط ویژه ای هم داشت از جمله اینکه 4 هزار و 400 نیروی پلیس برای حفظ امنیت آن به کار گرفته شدند. این افراد موظف بودند امنیت بیش از 600 مهمان خارجی را که در 10 هتل مونیخ اسکان داده شدند، تامین کنند. 
با این که شعار این کنفرانس «صلح از طریق مذاکره» عنوان شده است اما مباحث مطرح شده و تنش های موجود در آن نشان داد، داشتن انتظار چنین کارکردی از این کنفرانس، انتظار بیهوده ای بود.
به طور مشخص سخنرانی های انجام گرفته در این کنفرانس نشان می داد که اروپایی ها به ویژه آلمان اساسا دل پری از آمریکا دست کم در دوره «دونالد ترامپ» دارند و حاضر نیستند از مواضع خود در برابر واشنگتن کوتاه بیایند. 
از مصاحبه ای که «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان در آستانه برگزاری این کنفرانس کرد تا سخنان «اورزولا فون در لاین» وزیر دفاع و «آنگلا مرکل» با موضوع سهم اعضای ناتو در تامین هزینه های این پیمان نظامی، تهدید نظامی روسیه و تهدید احتمالی ایران همگی از وجود اختلاف سلیقه عمیق بین دو سوی آتلانتیک حکایت داشت. 
در همین چارچوب معاون رئیس جمهوری آمریکا و صدراعظم آلمان در حالی به سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ پرداختند که از این دو سخنرانی به عنوان «دوئل لفظی» این دو مقام اروپایی و آمریکایی یاد شد.
این موضوع حتی به نگرانی فعالان صلح و مخالفان برگزاری این کنفرانس در مونیخ هم سرایت کرد تا جایی که آنها با همراه کردن خیل عظیمی از همفکرانشان به خیابان های مونیخ آمده و با سردادن شعارها و نمایش پلاکاردهای اعتراضی به این «کنفرانس ناامنی» واکنش نشان دادند. 
بنا به آمار اعلام شده در رسانه های آلمانی روز شنبه حدود 4 هزار نفر با تجمع در نزدیکی محل برگزاری این کنفرانس در هتل «بایریشر هوف» از شرکت کنندگان خواستند به جای صبحت در مورد اختلافات و افزایش رقابت تسلیحاتی، به خلع سلاح و ایجاد صلح بین خود بیاندیشند. 
نقطه عطف کنفرانس این دوره را می توان تلاش آمریکا برای متقاعد کردن اروپایی ها در خروج از برجام دانست. تلاشی که به اذعان کارشناسان بار دیگر بی نتیجه ماند.
تأکید اروپا بر حفظ برجام در حالی بود که وزیر امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در حاشیه نشست مونیخ و در دیدار با یکدیگر بر لزوم حفظ برجام و تحقق منافع ایران در چارچوب این توافق تأکید کردند.
هر چند در مونیخ شکاف ایجاد شده بین آمریکا و اروپا در مورد مسائل مهم بین المللی بیشتر نمایان شد، اما می توان اثبات حقانیت ایران را دستاورد بزرگ این رویداد امنیتی دانست. 
بهترین تعبیر در این مورد سخن وزیر خارجه ایران است که در گفت وگو با شبکه تلویزیونی المنار لبنان در خصوص شکست برنامه های ضد ایرانی آمریکا در نشست های ورشو لهستان و مونیخ آلمان، گفت: این دو نشست، آوردگاه انزوای آمریکا بود.


١٣:٣٦ - 1397/11/29    /    شماره : ٥٥٨٣٤٠    /    تعداد نمایش : ٦٤خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر